Ćwiczenia oddechowe- przenoszenie drobnych obrazków za pomocą słomki

Kilka pomysłów na wykonanie prostych pomocy do ćwiczeń oddechowych polegających na przenoszeniu drobnych obrazków za pomocą słomki. Do tego propozycje dodatkowych ćwiczeń, które można wykonać z wykorzystaniem zaproponowanych pomocy.

Do podanych ćwiczeń można wykorzystać słomki różnej długości oraz grubości. Im krótsza i grubsza słomka tym łatwiej wykonać zadanie. W miarę nabywania wprawy w przenoszeniu obrazków możemy dziecku zaproponować cieńszą i dłuższą słomkę.

1. Biedronka

Zadaniem dziecka jest sprawiedliwe rozłożenie kropek na skrzydełkach biedronki.

Stosuję je na rozgrzewkę przy ćwiczeniu pionizacji języka. Po ułożeniu kropek proszę dziecko by zdjeło je ze skrzydełek i tyle razy unisło język do góry na wałek dziąsłowy, ile jest kropek.

To zadanie można również wykorzystać w terapii głoski [r] – słowa: biedronka, kropki. Przy zdejmowaniu kropek prosimy dziecko, by powtarzało sylaby [kra, kro, kre, kru, kry] lub mówiło [pierwsza kropka, druga kropka, trzecia kropka…].

2. Księżycowa noc

To zadanie stosuję w czasie zajęć mających na celu wywołanie głoski [c] czyli pierwszych ćwiczeniach z głoską [c] w wygłosie. Po przeniesieniu gwiazdek na kartkę za pomocą słomki, proszę o zdjęcie ich i wymawianie sylab [ac, oc, ec, uc, yc, ic, ęc, ąc].

Kartka jest oczywiście czarna jak noc, „zbladła” na zdjęciu:)

3. Motyl

W tym zadaniu przenosimy mniejsze i większe kropki na skrzydła motyla. Im większy obiekt do przeniesienia, tym więcej siły wymaga uniesienie go przy pomocy słomki. Motylka proponuję przy terapi głoski [l] słowa: motyl, plamki. Przy zdejmowaniu kropek powtarzamy sylaby z ćwiczoną głoską lub mówimy [zielona plamka, żółta plamka….].

Motyl nie jest przyklejony do kartki- po wykonaniu ćwiczenia możemy położyć go na dłoni a następnie zdmuchnąć!

4. Kwitnąca łąka

Tu obiekty do przeniesienia są nieco większe niż proponowane we wcześniejszych ćwiczeniach. Po ułożeniu obrazka „wąchamy łąkę”– wykonujemy wdech nosem, wydech ustami, w taki sposób, by nie zdmuchnąć kwiatków.

Do koszulki w której przechowujemy elementy tego ćwiczenia możemy włożyć laskę wanilli- wtedy łaka będzie naprawdę pachnąca:)

Miłej zabawy i owocnych ćwiczeń!

 

Podziel się z innymi!