Kostka do ćwiczeń artykulacyjnych

Zwykle potrzeba bardzo dużo powtórzeń ćwiczeń aby uzyskać pożądany efekt terapeutyczny. Same ćwiczenia artykulacyjne mogą być monotonne i męczące. Powiązanie ich z działaniem, w tym wypadku rzutami kostką, zaktywizuje i podniesie motywację do pracy. W końcu, to samo dziecko rzuca a kości [obiektywnie i losowo] wyznaczają liczbę powtórek.

Zapraszam zatem do pracy z kostkami do ćwiczeń artykulacyjnych!

Na początku należy wydrukować, wyciąć i skleić obie kostki: kostkę zawierającą układy warg i języka oraz kostkę z oczkami. Proponuję wydrukować je na nieco grubszym papierze -będzie łatwiej skleić i dłużej posłużą.
Można także wyciąć same układy buzi i nakleić na dużą, drewnianą kostkę lub umieścić w specjalnych kieszonkach na dużej edukacyjnej kostce z kieszonkami.

kostka do ćwiczeń artykulacyjnych pozycja wertykalno horyzontalna kobra

Wydrukuj plik:

Zabawa polega na rzucaniu kostkami i wykonywaniu ćwiczeń. Układ ust wskazuje, co trzeba zrobić, natomiast liczba oczek wskazuję ile razy powtórzyć dane ćwiczenie. Można umówić się, że tyle razy rzucamy kostkami, ile dziecko ma lat:)

Alternatywą jest wydrukowanie karty z opisami ćwiczeń i zaznaczaniem tych, które już zostały zrobione. Przygotowałam gotową, uzupełnioną opisami ćwiczeń kartę do wydruku. Zawiera 4 zestawy ćwiczeń zamieszczone na jednej stronie.

Karta ćwiczeń artykulacyjnych pozycja horyzontalno wertykalna języka

Wydrukuj plik:

Każde dziecko jest inne i może potrzebować modyfikacji zaproponowanych zadań. Zamieszczam więc również kartę ćwiczeń zawierającą tylko obrazki, bez opisów. Można dostosować wszystkie ćwiczenia do potrzeb konkretnego dziecka.

Wydrukuj plik:

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z innymi propozycjami ćwiczeń artykulacyjnych! Im bardziej różnorodne zadania tym przyjemniej wykonuje się pracę:)

Owocnych ćwiczeń!

Obejrzano w sumie 6 044 razy, z czego dzisiaj 1 raz(y).


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Dodaj komentarz