Przeprowadzając ćwiczenia artykulacyjne warto stosować bardzo różnorodne pomoce. Dziś proponuję przygotować wraz z dzieckiem książeczkę, której główną bohaterką jest marchewka. Wszystkie zamieszczone ćwiczenia buzi będą do niej nawiązywać. Zestaw jest uniwersalny, znakomicie sprawdzi się w czasie wiosny, obchodów Dnia Marchewki [4 kwietnia] czy w czasie poprzedzającym Wielkanoc.
Materiał do wydruku liczy 3 strony, zawiera również szablon do przygotowania poręcznej kieszonki, w której można przechowywać książeczkę w zeszycie logopedycznym.

Ta pomoc bardzo spodobała się dzieciom!

Materiał do wydruku:
Dołącz do grona naszych subskrybentów, aby uzyskać pełen dostęp do wartościowych materiałów, które pomogą Ci osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.
Nie przegap tej okazji – wykup subskrypcję Domologo+ już teraz i zacznij korzystać z pełni możliwości!
Aby przygotować książeczkę, każdą wydrukowaną kartkę należy rozciąć na pół. Część z tytułem książeczki oraz kieszonką rozcinamy dodatkowo jeszcze raz.
Uzyskane kartki składamy wzdłuż linii, a następnie sklejamy. Na wierzchu naklejamy kartę tytułową.
Kieszonkę wycinamy, zaginamy brzegi i naklejamy w zeszycie dziecka. W razie potrzeby można dodatkowo wzmocnić ją taśmą samoprzylepną.
Praca z książeczką
Po przygotowaniu książeczki, opowiadamy dziecku, jak rośnie marchewka i co z nią można zrobić.
Dorosły kolejno czyta polecenia oraz prezentuje ćwiczenia, dziecko naśladuje je. Warto przy tym rozmawiać z dzieckiem – czy lubi marchewkę, sok marchewkowy, ciasto marchewkowe oraz co jeszcze smacznego można z niej przygotować.
Aby uatrakcyjnić zajęcia, warto wykorzystać prawdziwą marchewkę. Można ją wykorzystać do ćwiczeń lub zjeść.
Na zakończenie pracy z książeczką dziecko może: poprawić marchewki po śladzie, narysować jedną linią lub rozwiązać labirynt. Może także wymyślić własne ćwiczenie i narysować je na ostatniej stronie. Dodatkowo można ozdobić kieszonkę na książeczkę, zamieszczoną w zeszycie dziecka.
W domu dziecko ponownie wykonuje zawarte w zestawie ćwiczenia, jednocześnie koloruje obrazki i wykonuje dodatkowe zadania. Takie połączenie ćwiczeń artykulacyjnych i twórczych aktywności sprawia, że materiał jest wyjątkowo atrakcyjny i zachęcający do pracy!
Dzień Marchewki warto wykorzystać do przypomnienia rodzicom o wartości obecności w diecie dziecka twardych pokarmów. Najlepszą stymulacją aparatu artykulacyjnego jest gryzienie i żucie. W każdym posiłku powinien znajdować się jeden twardy pokarm – może to być właśnie surowa marchewka, jabłko, orzechy, inne chrupiące warzywa czy skórka chleba. Taki nawyk wspiera zdrowie! Regularne gryzienie i żucie twardych produktów wspomaga także prawidłowy rozwój zgryzu oraz ogranicza ryzyko wad wymowy związanych ze słabą pracą mięśni artykulacyjnych. Jest to zalecenie korzystne nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych i osób starszych. Gryzienie i żucie twardych pokarmów pomaga zachować siłę mięniową narządu żucia na dłużej.
Owocnych ćwiczeń!