Ćwiczenia artykulacyjne – karty z obrazkami

Ćwiczenia artykulacyjne, przygotowane w formie bogatego zestawu kart z obrazkami wraz z opisem wykonywania zadań. Ćwiczenia służą osiągnięciu optymalnej sprawności artykulacyjnej, pomogą w wypracowaniu pozycji spoczynkowej języka a także przygotują do prawidłowej artykulacji głosek wymagających uniesienia języka ku górze.

Zestaw zawiera 16 ćwiczeń zgromadzonych na 2 kartkach do wydruku. Każde z ćwiczeń można wyciąć i wybrać tylko te, które na danym etapie terapii są najbardziej istotne. Na początku proponuję skupić się na 4 ćwiczeniach, wykonywać je kilka razy dziennie po 3 do 5 minut. W miarę osiągania przez dziecko coraz większej biegłości, zamieniamy je na kolejne. Pamiętamy, że najważniejsze to sprawić by dziecko dobrze się bawiło! Dodajemy zabawne historyjki, demonstrujemy z przymrużeniem oka, dorysowujemy uśmiechy, serduszka i siebie na trampolinie;) I oczywiście chwalimy za włożony w pracę wysiłek!

Przez długi czas zadania rysowałam i opisywałam każdemu dziecku w zeszycie logopedycznym, zajmowało to ogrom czasu, rysunki były raczej zabawne niż adekwatnie odwzorowujące mój zamysł… By usprawnić przebieg zajęć przygotowałam więc zestaw do wydruku.

Karty zostały tak pomyślane, by obrazek stanowił punkt odniesienia do ćwiczeń, był atrakcyjny dla dziecka a zamieszczony opis wykonania ćwiczenia pomógł rodzicowi we właściwym pokierowaniu ćwiczeniem. Dobrze by było, by logopeda pracujący z dzieckiem objaśnił cel, zademonstrował i uczulił na precyzję wykonania ćwiczeń.

Propozycje aktywności możliwych do przeprowadzenia przy użyciu ćwiczeń:

  • karty rozciąć na pół i wklejać po 4 obrazki na raz dziecku do zeszytu logopedycznego;
  • przykleić w zeszycie kopertę i wkładać do niej kolejne, pojedyncze ćwiczenia;
  • losować po kilka ćwiczeń i je wykonywać przed lustrem;
  • dorysować biedronce uśmiech, narysować dziecko skaczące na trampolinie, pająka w pajęczynie, ulubiony kolor farby na pędzlu, dziecko na zjeżdżalni, kolor dżemu na naleśniku, ubranie siłaczowi [lub przerobić go na dziewczynkę i narysować kucyki]…
  • wymyślać historyjki ilustrowane poszczególnymi kartami: “Kasia poszła na plac zabaw i wesoło się bawiła. Najpierw zjeżdżała na zjeżdżalni, następnie skakała na trampolinie, podnosiła ciężary. Gdy przyszli jej przyjaciele, wspólnie postanowili pobawić się w chowanego…”, “Mama przygotowała ulubiony napój Stasia: aromatyczne kakao. Było bardzo gorące, więc mama nalewała po odrobinie do filiżanki a Staś po małym łyczku pił. Potem mama zrobiła naleśniki, ale Staś nie miał na nie ochoty. Poprosił o kanapki: jedną z dżemem a drugą z miodem. Staś uwielbia miodek!” – oczywiście w trakcie opowiadania historyjek, dziecko wykonuje kolejne ćwiczenia;
  • wydrukować podwójnie i zagrać w grę memo, po zdobyciu pary takich samych obrazków wykonać ćwiczenie lub na zakończenie gry wykonać kilka wybranych ćwiczeń.

Mam nadzieję, że przygotowane karty ćwiczeń artykulacyjnych z obrazkami ułatwią organizację pracy z dzieckiem, skrócą czas potrzebny na dobre przygotowanie zajęć logopedycznych i podniosą ich atrakcyjność. A co najważniejsze, korzystnie wpłyną na osiąganie pożądanej sprawności artykulacyjnej przez małego pacjenta i jego gotowość do pracy nad poprawną wymową.

Owocnych ćwiczeń!

Obejrzano w sumie 15 199 razy, z czego dzisiaj 10 raz.


Cześć!
Tu Monika z domologo.pl
W tworzenie strony i pomocy logopedycznych wkładam wiele serca i pracy.
Staram się, by zamieszczane materiały były wartościowe i atrakcyjne dla dzieci.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę.
Będzie mi bardzo miło :)
Serdecznie dziękuję!

Postaw kawę

Dodaj komentarz