Ćwiczenia artykulacyjne – jesień

Zestaw jesiennych kart do ćwiczeń artykulacyjnych zawierający krótką instrukcję przeprowadzenia ćwiczenia wraz z ilustracją zachęcającą do jego wykonania. Ćwiczenia są przygotowane z myślą o wypracowaniu właściwego ułożenia aparatu artykulacyjnego mającego na celu przygotowanie do realizacji głosek wymagających pionizacji języka.

Zestaw kart można wykorzystać do:
* łączenia w pary pasujących do siebie obrazków [kojarzących się ze sobą ilustracji],
* do gry memo,
* jako pojedyncze ćwiczenia dobrane indywidualnie do potrzeb dziecka do wklejenia do zeszytu.

Zadanie jest czarno – białe i mieści się na dwóch stronach wydruku.

Poszczególne karty z ilustracjami należy wyciąć a następnie nakleić na fiszki z kolorowego papieru. Dzięki temu ilustracje nie będą widoczne na rewersie kart i będzie można je wykorzystać do gry memo.

Ćwiczenia artykulacyjne można wykonywać w trakcie układania kojarzących się ze sobą par obrazków. Moja propozycja skojarzeń to: jeż – jabłuszko, koszyk – grzyby, wiewiórka – orzechy, kasztany – kasztanowy konik, żołądź – liść dęby, jarzębina – korale, parasol – kalosze, dynia – duch i latarnia z dyni.

Druga wersja kart – instrukcja ćwiczenia napisana jest bezpośredni na karcie, dzięki temu wycinanie będzie zdecydowanie mniej czasochłonne. Plik do pobrania poniżej.

Karty można również losować z worka niespodzianek, zamknąć w opakowaniach po jajeczkach z kinder niespodzianki, ukryć pod prawdziwymi liśćmi, stać się kanwą opowieści o jesieni na zajęciach grupowych…

Mam nadzieję, że to zadanie stanie się Waszym ulubionym elementem jesiennych zajęć logopedycznych.

Owocnych ćwiczeń!

Podziel się z innymi!


Podziel się z nami :)
Pomóż nam pisać wartościowe treści!

Postaw mi kawę

One Comment to “Ćwiczenia artykulacyjne – jesień”

Dodaj komentarz