Jak pracować z obrazkami z maluchami- głoski ciszące

Poniżej proponuję kilkaterapia logopedyczna obrazki prostych i nieszablonowych zabaw z obrazkami. Dzięki nim praca nad określoną głoską nie będzie nudną i żmudną koniecznością a radosną zabawą. Zapraszam do zapoznania się z moimi ulubionymi zabawami z obrazkami z młodszymi, nieczytającymi jeszcze dziećmi. 

1. Nazywanie obrazków - zabawa ze skaczącymi króliczkami

Dziecko skacze króliczkiem i nazywa obrazek, na którym zatrzymała się zabawka. Można również układać z obrazkiem zdanie, czytać lub samodzielnie wymyślać zagadkę na jej temat.

logopedia seplenienie praca z obrazkami

2. Kręgle na spinaczach

Wybieramy 8 spinaczy do bielizny, umieszczamy w nich obrazki, a następnie ustawiamy w dwu rzędach. Dziecko zbija piłeczką kręgle a następnie nazywa obrazki ze spinaczy, które się wywróciły. Obrazki wędrują jako punkty dla dziecka, a na ich miejscu umieszczamy kolejne. Zabawa trwa do wyczerpania obrazków. W zabawie może brać również kilkoro dzieci.

logopedyczne kręgle zabawa

Do zabawy wykorzystano spinacze do bielizny oraz piłeczkę do żonglowania.

logopedyczne kręgle seplenienie terapia

3. Łowienie rybek

Zestaw wyciętych, kolorowych rybek z papieru. Obrazki są przypięte przy pomocy spinaczy biurowych - dzięki temu da się złapać rybkę na wędkę z magnesem. Obrazki można wymieniać w zależności od tego nad jaką głoską pracujemy z dzieckiem.

kreatywna logopedia łowienie rybek

Zadaniem dziecka jest złapanie rybki i nazwanie ukrytego pod nią obrazka.

terapia logopedyczna łowienie rybek

seplenienie praca z obrazkami maluchy

4. Zagadki ukryte w jajeczkach

Nazywanie obrazków ukrytych w pustych pojemnikach z jajek z niespodzianką. Dla uatrakcyjnienia do pudełka wsypane zostały kolorowe pomponiki.

zagadki logopedyczne

5. Ukryte obrazki

Zgadywanie jaki obrazek ukrył się w kopercie na podstwie fragmentu widzianego przez wyciętą dziurkę.

zagadki kreatywna logopedia

Koperty zostały zrobione z kolorowego papieru.

terapia logopedyczna zajęcia z maluchami

6. Nazywanie obrazków z ośmiornicą

Dziecko wskazuje sobie obrazki zabawką umieszczoną na paluszku a następnie nazywa je.

logopedia małe dzieci

Można wykorzystać różnorodne zabaweczki na paluszki do pracy z różnymi głoskami.

logopedia zabawy z maluchami

7. Domek nocą

Zadaniem dziecka jest zapamiętanie jakie zwierzątko śpi w kolejnych okienkach. Zwierzątka chowamy po jednym, a następnie, pytamy czy dziecko zapamiętało, kto tu śpi. Zabawę powtarzamy aż zapełnią się wszystkie okienka a dziecko poprawnie wymieni, kto gdzie śpi.

logopedia pamięć

logopedia ćwiczenie pamięci

8. Zabawa z mikrofonem

Tym razem zadaniem dziecka jest nazwanie obrazków z użyciem mikrofonu. Mój mikrofon zawiera aż 3 funkcje zmiany głosu i daje dzieciom niesamowicie dużo frajdy ze słuchania swojego dziwnie brzmiącego głosu.

terapia logopedyczna zabawa z mikrofonem

9. Półka z zabawkami

Z patyczków kreatywnych układamy dwie takie same półki. Dorosły układa pierwszą półkę, a zadaniem dziecka jest ułożenie zabawek w identyczny sposób na swojej półce.

jak pracować z obrazkami z maluchami

Kolejnym zadaniem jest odgadnięcie co zginęło - dorosły kolejno chowa po jednym obrazku z każdej półki, a dziecko zgaduje. Można również mieszać obrazki i odgadywać, co się zmieniło. Na koniec zabawy, jeśli oceniamy, że jest to dla danego dziecka możliwe- chowamy wzorcową półkę a dziecko z pamięci rozkłada obrazki.

zajęcia logopedyczne z maluchami

Obrazki pochodzą z następujących źródeł:

Zagadki Smoka Obiboka, Nowe zagadki Smoka Obiboka, Od obrazka do słowa, Piotruś logopedyczny głoska [ś], Logopedyczne zabawy grupowe dla dzieci od 4 do 7 lat oraz z serwisu printoteka.pl

Dodatkowe akcesoria:

Skaczące króliczki to zabawki z jajek z niespodzianką [można użyć żabek z gry Skaczące żabki], wędka z zabawki Akwarium- rybki na magnes, pacynki na palec z IKEA i inne oraz mikrofon ze sklepu z zabawkami.

 

Zapisz

Additional information